annakempisty.pl

Znaczenie kolorów w Tarocie

lis 22, 2021 porady

Niebieski, czerwony i żółty to barwy podstawowe. Stworzyć z ich można wszystkie inne barwy. Nic dziwnego, że tak często pojawiają się w Tarocie, zarówno w Wielkich, jak i w Małych Arkanach. Wraz z kolorem zielonym symbolizującym to, co ziemskie, mają swoje unikalne, duchowe i ezoteryczne znaczenie. Dlatego też wiedza o tym, co oznaczają, ma ogromne znaczenie dla dokładnego poznania i zrozumienia wszystkich kart Tarota.

Kolor niebieski w Tarocie

Niebieski i błękitny to kolory przypisane żywiołowi wody. A także naszych emocji. Dlatego bezpośrednio związane są z Arkanami Pucharów. Mogą oznaczać spokój i zrównoważenie, ale i niespokojne wody naszych myśli oraz uczuć. To także kolor kobiecego pierwiastka, a tym samym podświadomości i intuicji. Nie bez przyczyny Kapłanka odziana jest właśnie w błękitne szaty. Jednak i wiele innych kart, na których dominują odcienie niebieskiego, odnosi się właśnie do naszej podświadomości i duchowej strefy naszych istnień. Kolor niebieski interpretować należy w odniesieniu do samej karty, na której występuje, jak i tych, które pojawiły się obok. Może zwiastować szczęście, ale też morze wylanych łez.

Kolor czerwony w Tarocie

Kolor czerwony chyba wszystkim kojarzy się z ogniem. Symbolizuje podejmowanie szybkich działań, nagłe zmiany, a także pasję, pożądanie, inspirację i życiodajną energię krwi. Czerwień wiąże się więc bezpośrednio z Arkanami Buław. Może zwiastować życiowe przetasowania, ale też przestrzegać przed zbyt silnymi emocjami takimi, jak gniew. Kolor czerwony to także siła, odwaga i poczucie własnej wartości. Oznaczać może także miłość, związek, czy erotyczną sferę ludzkiego życia. Jedną z najbardziej czerwonych kart w tarocie jest Karta Cesarza. Wiąże to więc czerwoną barwę także i z pierwiastkiem męskim i siłą fizyczną.

Kolor żółty w Tarocie

Żółty kolor związany jest z żywiołem powietrza. To kolor słońca i męskiego pierwiastka siły. Na wielu kartach Tarota to właśnie żółty, a nie niebieski jest kolorem nieba. Już sam Głupiec rozpoczyna swą przygodę i całe Wielkie Arkana mając za plecami żółte tło. Przez skojarzenie właśnie z tą pierwszą kartą można przyjąć, że odcienie żółci to kolory oznaczające życiowe zmiany. Wiatr, który pcha nas ku nowym przygodom, ale też nowe pomysły, które zawitać mogą w naszych głowach. Jest to też kolor Talii Mieczy. Symbolizuje więc wiedzę, mądrość, inteligencję, umiejętność sprawnego myślenia i efektywnego rozwiązywania problemów.

Kolor zielony w Tarocie

Zielony to kolor żywiołu ziemi oraz Talii Monet (Pentakli). Reprezentuje obfitość, naturę i co za tym idzie cały życiowy cykl. Odnosi się do tego, co cielesne. Do naszego ciała i zdrowia. Zwiastować może uzdrowienie, odrodzenie i narodzenie się czegoś zupełnie nowego. Tak, jak sam kolor zielony, który przecież powstaje poprzez zmieszanie barw żółtej i niebieskiej. Symbolizuje też pracę, która owocować będzie dopiero w przyszłości. Inwestycję w siebie i swoje życie. W zależności od układu kart może jednak zwiastować także chorobę, brak poczucia bezpieczeństwa, czy brak pewności siebie. A także mozolną, lecz zupełnie bezowocną pracę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *