annakempisty.pl

Najstarsza talia kart tarota

lis 6, 2021 porady

Przez setki lat Karty Tarota łączyły w sobie symbolikę wielu kultur oraz wierzeń. Znajdziemy na nich odniesienia do wielu religii, w tym również tych pogańskich, a także nawiązania do astrologii oraz numerologii. Początków Tarota szukać zaś można w XV wieku, a dokładnie w pierwszej jego połowie. Tworzone były jako karty do gry, jednak stanowiły też miniaturowe dzieła sztuki ówczesnych artystów. Wiele z nich malowanych było na specjalne zamówienie i zdobiły je wizerunki możnych ówczesnego świata. Do dzisiaj zachowało się kilka z tych pierwszych talii.

Tarot Visconti-Sforza

Jedną z najstarszych znanych ludzkości talii jest Tarot Visconti-Sforza, choć w rzeczywistości jest kilka kompletów kart, które nie zachowały się niestety w całości. Ich nazwa pochodzi od nazwiska włoskiego szlachcica, ostatniego ze swego rodu Księcia Mediolanu Filippo Marii Visconti, na którego zamówienie zostały wykonane. A także od nazwiska jego zięcia Francesco Sforzy. Namalował je natomiast, przy pomocy farb olejnych oraz złotych i srebrnych zdobień, włoski artysta Bonifacio Bembo.

Niektórzy naukowcy, historycy i znawcy Tarota podejrzewają jednak, że na zamówienie obu szlachciców powstać mogły odrębne zestawy kart, które dzisiaj określamy ich łączonymi nazwiskami. Obecnie karty te znajdziemy w dwóch muzeach: Academia Carrara w Bergamo oraz Pierpont Morgan Library w Nowym Jorku. Część znajduje się także w prywatnej kolekcji włoskiej rodziny Colleoni.

Tarot Karola VI

O ile Tarot Visconti-Sforza powstał najprawdopodobniej w pierwszej połowie XV wieku, to na jego koniec datuje się talię Karola VI. Początkowo przypuszczano, że ów zestaw powstał aż sto lat wcześniej, w okolicach roku 1392 i na zamówienie ówczesnego Króla Francji Karola VI. Większość historyków sztuki zgadza się jednak, że najprawdopodobniej, podobnie jak i talia Visconti, tak i ta powstała we Włoszech długo po śmierci francuskiego króla. Pozłacane obrazy z pewnością także tworzone były z myślą o bogatych klientach ze szlacheckich rodów. Do dnia dzisiejszego zachowało się jednak jedynie 17 kart. Nie jest też znane nazwisko ich twórcy.

Tarot Marsylski

To nie tyle talia, ile styl obrazowania kart Tarota, który wykorzystywany jest do dzisiaj. Swoją popularność zdobył w początkach XVI wieku i nawet dzisiaj stanowi inspirację dla współczesnych twórców Tarota. Mimo swej nazwy także i ten, podobnie jak wszystkie poprzednie, najprawdopodobniej powstał we Włoszech pod koniec XV wieku. Jednak wraz z podbojem Mediolanu, jakiego w 1499 dokonały siły Francuskie, zawędrował także i do Francji. To pierwszy Tarot, w którym pojawiła się numeracja kart, a Małe Arkana  zostały zobrazowane symbolami. Także i on wprowadził do kart obrazy, które znamy dzisiaj. Diabeł o ludzkiej postaci, psy na karcie Księżyca, czy płonąca Wieża w zamian za wcześniejszy obraz płonącego drzewa  – to wszystko zawdzięczamy właśnie Tarotowi Marsylskiemu.

Jednak sam Tarot znany był na długo przed pojawieniem się wszystkich tych talii, które podziwiać możemy do dzisiaj. Samo słowo „tarot” wywodzi się z języka francuskiego. Ale na długo przed jego powstaniem znane były gry karciane o nazwie „tarocchi”, a we wszystkich kulturach świata znajdziemy najróżniejsze odpowiedniki kart służących do przewidywania przyszłości i odnoszących się do podobnych, jak i w Tarocie archetypów. Prawdopodobnie historia Tarota nigdy nie zostanie więc do końca poznana i dla nas wszystkich owiana pozostanie tajemnicą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *