Karty Tarota są znane na całym świecie. Za powstanie kart odpowiadają włoscy artyści czasów Renesansu, którzy stworzyli dzieła sztuki. Nie każde rozmieszczenie symboli na słynnych kartach jest znane – niektóre z nich nadal kryją w sobie wiele tajemnic. Początkowo były przeznaczone dla rozrywki dworskiej, z czasem zaczęto utożsamiać je z wróżbami – w czasach nowożytnych kościół uznał Tarot za zagrożenie wiary, a nawet za narzędzie szatana.
Talia Tarota
Talia Tarota przeznaczonego do wróżenia obejmuje 78 kart, z czego 22 karty tworzą Wielkie Arkana, a 56 kart Małe Arkana. Istnieją również talie przeznaczone do gry w tzw. Taroka, które obejmują 40-78 kart. Wróżenie z kart Tarota od wieków budzi kontrowersje, które nie cichną nawet teraz. Każda z oryginalnych kart zawiera ilustracje przedstawiające symbole związane z kulturą i tradycją, a także przedstawienie ludzkich zachowań, wad, skłonności czy popełnianych grzechów. Wielkie Arkana stanowią przedstawienie całego ludzkiego życia od narodzin aż po śmierć, natomiast Małe Arkana obejmują 4 kolory, wśród których znajduje się po 14 kart – są to Denary, Buławy, Kielichy, Miecze.
Karty Tarota – o czym mogą powiedzieć?
Warto podkreślić, że tarot nie jest zabawą i wróżenie z kart należy traktować poważnie. Wróżbici uważają karty za jedno z najpotężniejszych narzędzi, które pozwalają zgłębić tajniki przyszłości. Warto podkreślić, że Tarot nie daje jednoznacznej odpowiedzi na pytania, często wymaga odpowiedniej interpretacji oraz doświadczenia tarocisty. Informacje z kart odczytuje się na podstawie przedstawionych symboli, ale również wzajemnego położenia kart oraz ich bezpośredniego sąsiedztwa. Tarot jest sposobem na dotarcie do prawdy, która może tkwić w podświadomości i przeżytych doświadczeniach, a nie w siłach nadprzyrodzonych. Z tego też powodu ważna jest nie tylko odpowiednia atmosfera stawiania Tarota, ale również poważne traktowanie sytuacji – wówczas można otrzymać od kart odpowiedzi na wiele pytań.
Jak czerpać informacje z kart?
Uzyskanie informacji od kart jest możliwe dzięki odpowiedniemu stawianiu pytań. Przed rozstawieniem kart Tarota należy mniej więcej rozplanować sobie pytania – nie można wymyślać ich na poczekaniu. Wystarczy postawić sobie pytanie, czego chcę dowiedzieć się od kart? Budowane pytania powinny mieć prostą konstrukcję, muszą być szczere. Nie powinno się konstruować pytań brzmiących bardzo ogólnie oraz takich, na które odpowiedź może brzmieć – tak lub nie. Nie można pytać kart o to, jaką należy podjąć decyzję w danej sytuacji – na to karty nie znają odpowiedzi, nie są wyrocznią. Tarocista nie może w żaden sposób podpowiadać osobie, której stawia Tarot, np. o co jeszcze zapytać, może jednak pomagać w prawidłowym formułowaniu pytań. Nie powinno się pytać wielu tarocistów o te same kwestie, nie powinno się również zadawać kartom pytań o inne osoby, jeśli na celu ma się ich nieszczęście. Tarota nie powinno się pytać o daty śmierci czy poważne choroby – jest to nieetyczne, a dodatkowo należy pamiętać, że karty są jedynie wskazówkami – nie mogą decydować o naszym życiu.